poniedziałek , 16 Lipiec 2018
Główna / Bez kategorii / ŻYLAKI – czy Ciebie również dotyczy ten problem?

ŻYLAKI – czy Ciebie również dotyczy ten problem?

Żylaki to patologiczne rozszerzenie żył na nogach, w przełyku i pachwinie, mogące powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia. Są one jedną z najczęstszych chorób układu krwionośnego.

Najczęściej tworzą się na kończynach dolnych, a przyczyną ich powstawania jest niewydolność zastawek żylnych. U około 10-15 % chorych są one uwarunkowana genetycznie. Osoby te odziedziczyły wiotkość tkanek, z których zbudowane są żyły.

 

Za występowanie żylaków w dużej mierze odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś w Twojej bliskiej rodzinie (np. jedno z rodziców) miał żylaki, to odziedziczyłeś predyspozycje do wystąpienia podobnego schorzenia w przyszłości. Ponadto, żylaki występują częściej u kobiet, a ryzyko ich pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem.

Przepływ krwi w zdrowych żyłach nóg przede wszystkim zawsze kieruje się w kierunku serca, 90 % krwi płynie żyłami głębokimi, a pozostałe 10% cieńszymi, powierzchownymi, pomiędzy nimi znajdują się żyły łączące, zwane inaczej perforatorami. Krew przepływa nimi z żył powierzchownych do głębokich i dalej płynie już tylko żyłami głębokimi. Jest to możliwe dzięki umiejscowionych w żyłach głównych co kilka centymetrów zastawkom oraz mięśniom, które działają jak pompa.

Napięcie mięśnia sprawia, że zwiększa się jego objętość, a to powoduje ucisk żyły, otwarcie się zastawki i wypchanie krwi w kierunku serca. Kiedy mięsień przestaje pracować, siła ciążenia sprawia, że krew zaczyna opadać. Jednak zamknięte już zastawki nie pozwalają jej się cofnąć.


Prowadzi to do długotrwałego nacisku na ściany żył głębokich i sprawia to, że tracą one swoją elastyczność, poszerzają się, a zastawki przestają się domykać. Krew zaczyna zalegać i w konsekwencji siły powierzchniowe stale się rozszerzają tworząc żylaki.

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE WYSTĄPIENIU ŻYLAKÓW:
– praca siedząca lub stojąca,
– predyspozycje genetyczne,
– ciąża,
– zaawansowany wiek,
– przynależność rasowa,
– wysoki wzrost,
– palenie papierosów,
– nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu,
– noszenie obcisłych ubrań (zwłaszcza podkolanówek lub pończoch z ciasnymi ściągaczami utrudniającymi odpływ krwi z kończyn dolnych),
– noszenie butów na wysokim obcasie,
– dźwiganie ciężarów,
– częste korzystanie z sauny i solarium.

Przewlekła choroba żylna powstaje CZĘŚCIEJ u osób:
– które są długotrwale unieruchomione,
– z chorobami nowotworowymi,
– z niewydolnością serca,
– po udarze mózgu,
– z zakrzepicą,
– z chorobami nerek,
– z chorobami przewlekłymi jelit,
– po dużych zbiegach operacyjnych,
– z wadami serca,
– zaburzeniami hormonalnymi
– z cukrzycą.

JAK SOBIE RADZIĆ Z ŻYLAKAMI?
Żylaki są problem nie tylko estetycznym, ale również medycznym. Na szczęście lekarze mają coraz więcej możliwości usuwania żylaków, ale wybór metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby żylnej. Czasami wystarczy zastosowanie leków lub maści, a w niektórych przypadkach pomoże jedynie zabieg chirurgiczny lub naświetlanie.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?
Na powstawanie żylaków w znaczący sposób wpływa brak ruchu oraz praca stojąca i siedząca. Dlatego polecane jest zwiększenie aktywności fizycznej, ponieważ to pomoże nam rozruszać mięśnie i pozytywnie wpłynie na przepływ krwi w naszych kończynach. Najlepiej wykonywać ćwiczenia nie obciążające stawów i takie, które nie zmuszają do wykonywania gwałtownych ruchów. Zaleca się spacery, jazdę na rowerze .

Nadwaga również sprzyja powstawaniu żylaków, jest to dodatkowe obciążenie dla naszych nóg, dlatego należy zadbać o swoje ciało poprzez wprowadzenie zdrowej diety. Zmniejszenie ilości soli w posiłkach oraz ograniczenie niezdrowych produktów pomoże zapobiec powstawaniu żylaków. Ograniczenie palenia papierosów oraz spożywania alkoholu przyniesie korzyści dla naszego zdrowia.

Sprawdź Również

UKŁAD ODPORNOŚCIOWY (IMMUNOLOGICZNY)

Każdego dnia nasz organizm zmaga się z różnego rodzaju szkodliwymi substancjami,  do których należą: – …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *