czwartek , 26 Kwiecień 2018
Główna / Bez kategorii / DYSLEKSJA – czym się objawia?

DYSLEKSJA – czym się objawia?

Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania i pisania, rzadko powodujące dyskomfort i wykluczenie dziecka.  Wielokrotnie trudności w czytaniu i pisaniu bywają nazywane „ukrytym kalectwem”. Natomiast im wcześniej choroba zostanie wykryta i zdiagnozowana, tym łatwiej będzie temu przeciwdziałać. Najbardziej optymalnym wariantem dla dzieci jest wykrycie dysleksji już w przedszkolu i skierowanie na dodatkowe zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.


TYPY DYSLEKSJI:

– dysleksja typu wzrokowego,
– dysleksja typu słuchowego,
– dysleksja integracyjna,
– dysleksja typu mieszanego,
– dysleksja wizualna.

PRZYCZYNY DYSLEKSJI
W początkowym etapie nauczania można zauważyć u dziecka trudności w rozpoznawaniu liter i odwzorowywaniu ich kształtu. Najczęstszą przyczyną tych zaburzeń mogą być uszkodzenia układu nerwowego lub dziedziczność, a zaniedbanie takiego problemu tylko pogłębia zaburzenia i trudności dziecka.

OBJAWY DYSLEKSJI
W obrębie czytania dysleksja objawia się przede wszystkim wolnym tempem oraz słabą techniką czytania, a także przedłużonym głoskowaniem. Dzieci cierpiące na dysleksję bardzo często się mylą i dopowiadają dalszy ciąg wyrazu, co skutkuje słabym rozumieniem czytanego przez nie tekstu. Może to powodować niechęć do czytania. W przypadku pisania dzieci popełniają charakterystyczne błędy, myląc podobne fonetycznie głoski oraz posiadają przede wszystkim trudności w pisaniu ze słuchu i z pamięci.


SKUTKI:
Skutkami dysleksji mogą być, np.:
– obniżone wyniki w nauce,
– zmniejszenie motywacji do nauki,
– niskie poczucie wartości.

Sprawdź Również

Jakie wyróżniamy typy ŁUSZCZYCY?

Łuszczyca (łac. Psoriasis), jest przewlekłą i nawracającą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Nieprzewidywalna i drażniąca, jest jedną z najbardziej uporczywych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *